Czy automatyczne nawadnianie sprawdzi się w każdym ogrodzie?

Jakiego wybrać DJ-a na wesele?
16 września, 2021
invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – innowacyjne nakładki na zęby
14 stycznia, 2022

Kiedy zależy nam na tym, żeby ogród ładnie się prezentował, najistotniejszym elementem, jaki zachowa go w pięknym stanie jest nawadnianie. Nie wystarczy pielęgnować rośliny podcinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród potrzebuje wody, niestety tradycyjne sposoby nawadniania nie dość, że zajmują czas i wysiłek, to obok tego wymagają ciągłego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często przyjmuje się, że na równi z koszeniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu wśród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na to powstały systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” za nas o konieczności podlania ogrodu, ale również mogą dopasowywać ilość wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Częste korzystanie ze zwykłej konewki zabiera zdecydowanie dużo czasu i sprawdzi się jedynie w maleńkim ogrodzie, ze względu na to wiele osób co najmniej decyduje się na zakup ogrodowego węża. To zdecydowanie bardziej komfortowe, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom możemy podpiąć wąż pod kran, co bardzo upraszcza dotarcie do każdego zakątka ogrodu, bez manewrowania z konewką i ciągłego dolewania wody. Do podlewania ręcznego z węża możemy dołączyć pistolet, jaki pozwala na regulację ciśnienia wody, a także zatrzymanie wody bez konieczności zakręcania kranu, a także specjalne ogrodowe zraszacze, które podczepia się pod wąż i które też ułatwiają nawodnienie ogrodu i zdecydowanie zminimalizują wkład ludzkich rąk.

Jeżeli jednak zależy nam na większym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto zainstalować system nawodnienia ogrodu. Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny elektroniczny sterownik nakładany na kran, co pozwala na określanie momentu zraszania. Minusem tego rozwiązania są widoczne rozłożone po ogrodzie węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza jednak, że trzeba przyzywczajać się do widocznych przewodów. Aplikacja dużego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w ogromnych ogrodach, ale także w niewielkich i całkiem małych. System nawadniania potrzebuje co prawda przygotowania w postaci rozplanowania i montażu całego systemu. Zwykle system rozprowadzany jest pod ziemią. Wymagane jest podłączenie programatora, systemów przenoszących wodę, podprowadzenia do wodnej instalacji w postaci zaworów, a także zraszaczy, które koniecznych do rozlania wody po samym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system musi być zamontowany przed projektem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Wśród ogrodowych zraszaczy znajdziemy parę odrębnych rodzajów, które mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one doskonale jako część składowa systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są mocno znane dlatego że ich bazową zaletą jest miarowe nawodnienie danej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające kształt strumienia sterowniki oraz dysze odpowiadają za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one stosunkowo niskie, ale ich fundamentalną zaletą uznajemy to, że po wykonaniu czynności podlewania ukrywają się pod ziemią. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – głównie sprawdzają się, ponieważ ich działanie może zostać wyregulowane w obrębie 360o. Nieporównywalnie zdadzą egzamin w nawodnieniu trawy i mają sporo funkcji i są wyższe pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Głównie polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Zasięg wody może docierać 3-22 metrów, a dodatkową zaletą tego systemu jest to, że da się nawadniać w danym momencie jedynie wybrany sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą kreowaniu niewielkiej mgiełki, dlatego sprawdzą się dla roślin, które nie potrzebują na raz dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugim rodzajem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Zwykle służą one podlewaniu korzeni roślin. Ze względu na to będą dobre do nawadniania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów i warzywników. Korzyścią tego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza łodyg, liści ani kwiatów, dzięki temu nie ryzykujemy poparzenia roślin. Dodatkowo to system mocno ekonomiczny, ze względu na zminimalizowanie marnowania wody. Linie kroplujące stworzono z kabli z kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki bardzo oszczędnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się tylko na małych przestrzeniach, do nawadniania niewielkich skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozrośniętych żywopłotów. Ogromną zaletą jest możliwość prostej instalacji i wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące sprawdzają się głównie w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie.

www.ogrody-torun.pl

Komentarze są wyłączone.