Implant stomatologiczny – w jakich sytuacjach warto?

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – innowacyjne nakładki na zęby
14 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Stomatologia – mosty protetyczne
15 lipca, 2022
Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty stomatologiczne wypełniają luki gdy wypadną zęby oraz są jednym z przeważnie stosowanych oraz wyjątkowo wytrzymałych uzupełnień protetycznych. Po dobrze wykonanym leczeniu podstawa implantu stomatologicznego jednoczy się z tkanką kostną, a ustawiona na nim korona do złudzenia udaje naturalne zęby.

Ze względu na zastosowanie implantów można uzupełnić nie tylko poszczególne braki, a nawet pełen komplet zębów. Implanty są również porządnym wsparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z podstawowych zalet implantów jest ich wytrzymałość. Oceną dentystów prawidłowo umieszczony implant może posłużyć dożywotnio. Zintegrowane z tkanką kostną, pomimo upływu lat nie tracą swojej wartości, nie psują się oraz nie powodują problemów. Obok tego zastosowanie implantów to duży komfort . Implanty zębowe nie zmieniają położenia oraz nie dopuszczają do tego, żeby np. założona na nich proteza przestawiała się nieodpowiednio.

Dla kogo przeznaczony jest implant zęba?

Przede wszystkim implantów nie wykonuje się kobietom w ciąży ani w przypadku osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest także aktywny nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na nadal trwający proces wzrostu kości szczęki.

Wiele czynników nie odbiera ostatecznie możliwości korzystania z implantów zębowych, ale powinny być one skonsultowane z dentystą. Są to na przykład osoby ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi, wadami serca czy z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą wymagają także ci, którzy latami nałogowo palą papierosy.

Implanty stomatologiczne

Proteza zębowa a implant?

Implanty stomatologiczne zapewniają wiele możliwości przywrócenia estetyki uśmiechu. Często zdarza się, że pacjent wymaga wymiany kilku zębów, a niekiedy całego łuku.

Dentysta protetyk ma w zanadrzu parę metod, chociaż obecnie przeważnie wybieranymi metodami są aplikacja implantów albo zastosowanie tradycyjnej całkowitej protezy. Chociaż oba te sposoby doskonale ukrywają bezzębie, oba mają swoje mocne i słabe strony. Zdarza się, że korzystanie z protezy może być niewłaściwe ze względu na na przykład nieodpowiednie cechy anatomiczne jamy ustnej. Protezy te z czasem się niszczą. Raz na parę lat trzeba je wymienić, dlatego że z biegiem lat są mniej dopasowane, jak na początku.

Aplikacja implantów zębów z kolei zabiera większą ilość czasu ze względu na konieczność osadzenia implantu w kości szczęki i żuchwy, a za to implant może posłużyć nawet do końca życia. Zaaplikowany implant przed zasadzeniem korony, jaka będzie imitowała ząb, musi scalić się z kością i tkankami. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Głównym założeniem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej miazgi zęba. Ten typ leczenia jest jednym z najtrudniejszych zadań lekarza endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, ale większość zabiegów gwarantuje pożądane efekty. Leczenie kanałowe daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Za sprawą wysokiej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest uratowanie zębów, które jeszcze parę lat temu musiały być zazwyczaj wyrywane.

Natomiast implanty zastępują naturalne zęby, a oprócz tego nie ulegają zniszczeniu, kiedy pacjent właściwie dba o higienę , implanty są w świetnym stanie do końca życia. W związku z tym nie należy martwić się bólem i dolegliwościami, a nie raz wyrwanie zniszczonego zęba oraz wymiana go na implant , jest bardzo często rozwiązaniem znacznie lepszym.

Co robić po wszczepieniu implantu stomatologicznego?

Na początku trzeba nie spożywać bardzo ciepłych pokarmów i wypróbować dietę półpłynną. Nie wolno używać obszaru jamy ustnej. Niewskazane jest także dotykanie placami i językiem operowanego miejsca, aby uniknąć ryzyka zakażenia albo podrażnień. Trzeba rzucić papierosy i alkohol, ze względu na to, że rozregulowują proces zrastania się dziąseł. Oprócz tego przez okres  mniej więcej miesiąca nie wolno podejmować fizycznego wysiłku.

Szczególnie istotne w takiej sytuacji jest wypełnianie zaleceń stomatologa. Koniecznie jest pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie stomatologa, kiedy tylko wystąpią alarmujące objawy.

Przyjmowanie środków przeciwbólowych i antybiotyków możliwie jest tylko zgodnie z zaleceniami lekarza dentysty. Samodzielne zwiększanie dawek bez zatwierdzenia lekarza może być niebezpieczne dla zdrowia. Dobrze także przemywać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Wykazują one zastosowanie odkażające, łagodzące i przeciwbakteryjne.

Jak dbać implant dentystyczny?

O implanty powinno się troszczyć się dokładnie tak jak o nasze zęby. Bazą jest regularne szorowanie co najmniej dwa razy przez dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty nie ulegają próchnicy ani korozji, trzeba o nie dbać z zbliżenie dużą uwagą. Bez szczotkowania zębów po posiłkach resztki pokarmów zaczną osadzać się w okolicy dziąseł. To często otwiera drogę do postępującego obniżania się dziąseł. W takiej sytuacji zwykle odkrywa się  tytanowy korzeń implantu , tym samym tracąc swoje piękno. Obok tego trzeba co najmniej dwukrotnie w roku odwiedzić klinikę dentystyczną na kontrolę.

Gabinet stomatologiczny

Komentarze są wyłączone.