W jaki sposób pacjent powinien przygotować się do założenia implantów stomatologicznych

Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Jak działa współpraca z profesjonalną księgową
14 grudnia, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
Dlaczego warto podjąć leczenie zachowawcze u dentysty
13 lutego, 2023
Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Aplikacja implantów stomatologicznych to całkiem rozbudowany proces dlatego potrzebne będą odpowiednie przygotowania. Od pacjenta dentysta wymaga niewiele. Podstawowym wymaganiem wobec pacjenta jest opisanie dentyście swoich oczekiwań oraz wymienienie historii chorób, które mogą okazać się przeciwwskazaniem. Duża grupa pacjentów w tym momencie wybiera cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli komputerową technikę, jaka wskazuje pacjentowi wynik kompletnego leczenia implantologicznego jeszcze przed jego rozpoczęciem.

W ciągu przygotowania przeprowadzone zostaną wszystkie działania diagnostyczne. Dla stomatologów bezpieczeństwo to podstawa, dlatego przed zabiegiem wszczepienia implantów stomatologicznych konieczne są złożone badania morfologiczne. Kluczowy jest tu czas krzepliwości krwi, stężenie glukozy i elektrolitów i oznaczenie OB. A to dlatego, by implantolog mógł poprawnie sprawdzić, czy okres integracji po wszczepieniu implantu zęba przebiegnie dobrze. Poza przeprowadzeniem badań morfologicznych konieczne są również badania ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej, zębów i dziąseł. Tak będą wykluczone zmiany próchnicze oraz choroby dziąseł i błon śluzowych. Przed wszczepieniem implantów konieczne będzie wyleczenie problemów zębów, by środowisko w jamie ustnej , nie zawadziło w pomyślnym złączeniu się kości z implantem. Co więcej koniecznym etapem przygotowań do wszczepienia implantów zębowych będą badania diagnostyki obrazowej. Stomatolog za sprawą zdjęć RTG i obrazów tomografii komputerowej, ocenia stan kości, szczękowych zatok oraz układu nerwów.

Po wykluczeniu przeciwwskazań i odpowiednim przygotowaniu jamy ustnej, kolejnym etapem będzie pozyskanie wycisków. Tak stomatolog dopasowuje średnicę, długość implantu i sposób protezy do odpowiednich zapotrzebowań pacjenta. Dzięki temu pacjent uzyska doskonale dopasowaną dla niego protezę.

http://www.stomatologia-torun.pl/

W jakich sytuacjach aplikowane są implanty stomatologiczne?

Identyczne przygotowania do aplikacji implantów stomatologicznych wykonuje się nie patrząc na przyczyny braku zębów. Potrzeba wszczepienia implantów zębów może pojawić się na skutek całkowitego usunięcia zęba; utraty zębów z uwagi na obecność ignorowanych chorób przyzębia lub ze względu na uraz; obecności niewyrośniętych  zawiązek zębowych lub całkowitego bezzębia. W większości przypadków do stomatologa przychodzą pacjenci, co już utracili ząb oraz chcą to zmienić.

Zdarza się tak, że badanie diagnostyczne pokaże, że ratowanie zainfekowanego zęba jest niewykonalne albo nieopłacalne a najbezpieczniejszym sposobem będzie jego wyrwanie i zastąpienie go dobrym implantem . Znaczna grupa dentystów za każdym razem jako najważniejsze stawia na leczenie zębów. Pełna diagnostyka pozwala dentyście stwierdzić, czy w danym przypadku dobrze będzie podejmować działania, które uratują ząb, czy rozsądniejszym wyjściem będzie ekstrakcja zęba a następnie jego odbudowa .

Dziś dzięki najnowszym rozwiązaniom w stomatologii, implantami można zastąpić pojedynczy ząb lub więcej zębów. Obecne możliwości implantologiczne można użyć do szerszego wykorzystania implantów, niż tylko do odtworzenia jednego zęba. Nie stwierdzono przeciwwskazań, by jeden po drugim wszczepiać implanty stomatologiczne, ale współcześnie mogą stać się bazą dla protez . Stomatolog może na nich opierać m.in. mosty oraz tradycyjne protezy pokrywające obszerniejsze luki. By osadzić protezę na stałe konieczne są tylko 4-6 implantów stomatologicznych.

Przygotowania po aplikacji implantu zęba

Po aplikacji implantów zębów dentysta wystawia dla pacjenta listę zaleceń, jakich musi się trzymać. Tuż po zabiegu trzeba przygryźć sterylny gazę na czas 30 minut od zabiegu. Przez kilka godzin nie wolno jeść, a pierwsze posiłki powinny być półpłynne lub całkiem płynne i lekkostrawne. Trzeba też zrezygnować z parzących potraw, żeby nie ogrzewać jamy ustnej, co może wzmagać ból. Stomatolodzy w tego rodzaju momentach zawsze zalecają używanie zimnych okładów, a nawet ssania lodowych kostek i picia zimnych napojów.

Po zabiegu wszczepienia implantów stomatologicznych mogą wystąpić tego rodzaju objawy jak opuchlizna i ból. Trzeba koniecznie przestrzegać ustalonych przez dentystę dawek środków przeciwbólowych. Przekraczanie dawek nie zmniejszy dolegliwości, ale może być ryzykowne dla zdrowia. Implanty wymagają szczególnej higieny zębów. Do tego przydatne są łagodzące pasty i płukanki. Tak samo w przypadku mycia zębów powinno się kupować bardzo miękką szczoteczkę oraz ostrożnie myć zęby, aby nie podrażniać miejsca wszczepu i nie zniszczyć szwów.

Przez kilka dni ważne jest odłożenie używek np. papierosów. W trakcie minimum dwóch tygodni trzeba unikać sauny, solarium, basenu i pozostałych rodzajów wysiłku. Stomatolodzy za każdym razem powtarzają pacjentom, by nie dotykali palcami ani językiem miejsca wszczepu, aby nie doprowadzić do jakichkolwiek powikłań. Największym wymogiem jest przestrzeganie wszystkich wyznaczonych wizyt kontrolnych u stomatologa, nawet kiedy pacjent nie widzi żadnych martwiących objawów. Podczas wizyt, stomatolog sprawdza przebieg procesu leczenia oraz może sprawdzić, czy łączenie kości z implantem przebiega dobrze. Po leczeniu implantologicznym wymagane są zaledwie częste kontrolne wizyty dwa razy na rok.

Komentarze są wyłączone.